facebook Google Plus Yotube Trip Advisor Wi-Fi novinky webkamera 3D prohlídka Videogalerie

Moje dovolená:


Dárkový poukaz Svatba v oblacích Erlebášek dětem Příběh Erlebachovy boudy Spřátelené weby

Erlebášek dětem !

Ahoj děti i dospělí!

"Ještě se neznáme? To nevadí! Mé jméno je Erlebášek a bydlím v nedaleké krajině, v krajině uprostřed našich nejvyšších hor Krkonoš, v krajině kde lišky dávaj dobrou noc a kde Kranoš dohlíží na dobré i zlé. Lidé ji nazývají zemička svatého Františka."

pohádková postavička Erlebášek

Věnováno všem Dobroduchům

Erlebášek a Dobroduši

Jsou strašidelné zámky a na nich žijí bílé paní, jsou rybníky, kde bydlí vodníci, voňavé paloučky, na kterých tančí víly, temná skaliska, kde se žení čerti a pak také, za devatero kopci a devatero lesy, v zemičce Svatého Františka stojí horská bouda, kde se před pár lety usadili Dobroduši.

Dobroduši jsou kouzelné bytosti, co se zabydlí tam, kde cítí dobro a potom střeží klid toho místa. Je pro ně důležité přátelství, pomoc druhému a úcta k přírodě. Jejich přítomnost ucítíte okamžitě, ale spatřit je na vlastní oči se podaří jen málokomu. Jsou totiž velice plaší.

Erlebášek

A tak žijí Dobroduši po léta na Erlebachově boudě. Ještě donedávna bylo to žití docela poklidné. Pak se ale v jejich rodině narodil malý nezbedný klouček s borůvkovými vlásky.

Oni Dobroduši jsou vlastně docela podobní lidem. Než se z nich stanou velké bytosti, které mají své povinnosti, musí vyrůst. A že byl klučina neposedný a zvídavý, zažíval spoustu dobrodružství.

Dostal jméno Erlebášek a zpočátku byl docela hodné miminko. V noci někdy nechtěl spát, protože ho mrzelo, že by zaspal všechny hvězdy, a tak, až když je všechny spočítal a pozdravil, spokojeně usnul. Taky neměl rád mýdlo, protože mu vůbec nechutnalo. Jinak ale rostl jako z vody a rodiče z něj měli velkou radost. Všechno ho zajímalo, rychle se učil a pozorně naslouchal velkým Dobroduchům jak správně pomáhat. Nejradši ze všeho chodil do lesa se strýčky Hubertem a Františkem.

Hubert Kopýtko a František Kvítko se starají o zvířátka, louky a les v okolí. Dneska zrovna Hubert vysvětluje veverkám, jak si dělat zásoby na zimu, jindy zapisuje jelenům do notýsku shozené paroží anebo dohlíží na ovečky v ohradě, aby si před spaním umyly čumáčky. Strejda František zase kontroluje potůčky, jestli je v nich čistá voda, pleje borůvčí, sbírá odpadky – u toho se trochu mračí a hartusí na nepořádníky. Často také vypráví krásné příběhy o lese.

„Jednou budu taky pomáhat zvířátkům,“ plánuje si Erlebášek.

Kromě lesa a zvířátek ho ale moc zajímá ještě jedna věc. Svět lidí. Je všude okolo něj. Tak jiný a tajemný.

Chtěl by se o něm dozvědět víc, ale protože jsou Dobroduši pro lidi neviditelní, nemůže se jich na nic zeptat.

Existuje sice způsob, jak se dát spatřit, ale ten znají jen dospělí Dobroduši. A Erlebášek ho pozná teprve tehdy, až ukáže, že přišel ten správný čas.

Často si láme hlavu, jak na to. Třeba nedávno pomáhal dětem, když si hrály s míčem. Rozkutálel se jim z kopce, a kdyby mu Erlebášek nepřistrčil do cesty větev, určitě by jim utekl až do údolí. Děti na míč křičely, volaly, když se zastavil, tak se zase nadšeně smály a největší kluk povídá: „To máme štěstí, že tam ležela ta větev.“ Jak to ale bylo ve skutečnosti, to věděl jen Erlebášek.

„Ach jo,“ zabručel, „kdyby mě teď tak někdo viděl. To by bylo hned jasné, že už přišel ten správný čas.“

„A nebo taky ne,“ ozvalo se za ním tak blízko, že sebou leknutím trhl. Vůbec neslyšel Františka přicházet.

pohádková postava Erlebášek

„Erlebášku, pomáháme proto, že chceme pomáhat. Ne, abychom za to něco dostali.“

„Ale proč?“ zamračeně se otočil klučina ke strýčkovi.

„Protože jen pomoc, za kterou nic nečekáš, je opravdovou pomocí. Navíc, když u toho myslíš víc na sebe, nepoznáš to důležité. Totiž jestli pomáháš opravdu dobré věci. Bez moudrosti se i dobře míněná pomoc, může obrátit ve zlo.“

Erlebášek svěsil ramena a v duchu, ač neochotně, dal strýčkovi za pravdu.

„Ale jednou ten správný čas přijde,“ slíbil sám sobě a s touhle nadějí pospíšil za Františkem do lesa. Bylo třeba pohladit borůvčí, protože modré dobroty na keřících začínaly právě dozrávat.

Ahoj děti,

chcete se mnou zažívat další dobrodružství/dobrodušství? Čekají na Vás na Erlebachově boudě.

Váš Erlebášek

autorky dobrodružství o Erlebáškovi

ukázka ze sešitu o Erlebáškoviukázka ze sešitu o Erlebáškovi 2